Az év egyik legkülönlegesebb kezdeményezésének lehettek tanúi, akik látták már Budapest első guruló zsinagógáját. Most mi is felszálltunk a Micva Mobil névre keresztelt járműre, hogy megnézzük, hogyan lesz egy autóbuszból szakrális közösségi tér.
Sosem gondoltam volna, hogy egyszer egy guruló zsinagóga oldalánál fogok állni a Lánchíd pesti hídfőjénél, és azon gondolkodom, hogy mennyi mindent tanulhatunk még zsidó testvéreinktől. Mert ha van ötlet, ami egyszerre szolgálja a hit népszerűsítését, az összetartozást és Isten akaratát, akkor az a Micva (jócselekedet) Mobil.
![](https://szemlelek.net/upl/2024/12/DEM6517-scaled.jpg)
A szükség hívta életre
A guruló zsinagóga az EMIH – Magyar Zsidó Szövetség kezdeményezésére indult el Budapest utcáin azzal a céllal, hogy még többek számára tegye jelenvalóvá a zsidó közösség gazdag hagyományait. Merthogy ez nem egy hétköznapi jármű! Habár vitathatatlanul megfelel mindannak, amit egy Budapest utcáin rendszeresen közlekedő autóbusznak tudnia kell – kerekeken gurul, motor hajtja, van rendszámtáblája stb. –, a Micva Mobil mégis sokkal több, mint egy egyszerű jármű: a belsejében vallási kellékek, zsidó könyvek, tefillin (imaszíj), sábáti gyertyák és más szimbólumok sorakoznak, hogy
a tradíciókat közelebb hozzák azokhoz, akik eltávolodtak a gyökereiktől.
Éppen ezért találó a „guruló zsinagóga” kifejezés, amely talán csak nekünk, magyaroknak ismeretlen. Az ima-jármű ugyanis már az 1960-as években is létezett, amikor az Amerikai Egyesült Államokban a lubavicsi Rebbe, Menachem Mendel Schneerson kezdeményezésére 1967 nyarán elindították az első mobil zsinagógát. A könnyen mozgatható imahelyre azért volt szükség, mert a holokauszt után az amerikai zsidóság jelentős része eltávolodott a vallástól. Szükség volt tehát a Micva Mobilokra, hogy azok a városokat járva segítsék az embereket, hogy visszataláljanak saját hagyományaikhoz. Most ugyanebben a szellemiségben érkezett meg Budapestre is egy fekete, színes matricákkal ékesített guruló zsinagóga.
![](https://szemlelek.net/upl/2024/12/DEM6230-scaled.jpg)
Bátran lépjünk a Micva Mobil fedélzetére!
A járművet szeptember 30-án avatták fel, azóta várja az érdeklődőket. Sokan úgy gondolják, hogy a Micva Mobil kizárólag a zsidó közösség számára érhető el, de ez nem igaz. A Micva Mobilt bárki megtekintheti, ugyanis két útvonal között mindig ott áll a Duna-parti cipők emlékműnél. Felekezettől függetlenül bárki felszállhat a guruló zsinagógára, és valóban érdemes egy kitérőt tenni a mobil felé. Az autóbuszban ugyanis jobban megismerhetjük a zsidóság hagyományait, amelyek egyben a mi gyökereink is, és példát vehetünk zsidó testvéreinkről, akik ezzel a kreatív, hiteles és vallástörténeti szempontból hasznos eszközzel emlékeztetik a közösségüket arra, hogy büszkén vállalhatják hitüket.
![](https://szemlelek.net/upl/2024/12/DEM6173-scaled.jpg)
Mi ebből a tanulság?
A Micva Mobil belsejében állva rá kellett jönnöm, hogy ez valóban több, mint egy jármű vagy egy szellemes kezdeményezés. Ez az autóbusz sokkal inkább tanítás a hit közösségi dimenziójáról. A mobil zsinagóga jól szimbolizálja, hogy a hagyományoknak – legyenek azok bármilyen régiek – igenis élniük kell a modern világban is.
Mert miért rejtené el bármelyik hívő ember a gyökereit, ha meg is mutathatja azokat mások előtt?
A Micva Mobil a kézzelfogható bizonyíték arra, hogy sosem késő elindulni, megismerni, tanulni, kapcsolódni. A Micva Mobil elindult, és ezzel elindított valamit bennünk is. A kérdés csak az, hogy mi készek vagyunk-e felülni erre a szimbolikus utazásra.
A Micva Mobil programjairól és pontos menetrendjéről az érdeklődők a honlapon találhatnak naprakész információkat.
Így támogathatja a Szemléleket
A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.
Támogatom