Miért szerepel a pannonhalmi főapát egy fideszes kampányújságban? – Hortobágyi Cirill válasza

Tudott-e róla, hogy szavai egy kormánypárti politikus választási brosúrájában fognak megjelenni? És ha igen, miért adta nevét a fideszes Steiner Attila kampányához? – kérdezik többen a pannonhalmi főapáttól. A Szemlélek ezért megkereste Hortobágyi Cirillt, hogy teret adjon a válaszának.

„Steiner Attilával tanár-diák szintről indult a kapcsolatunk, amikor Pannonhalmán gimnazista volt. Később azzal tisztelt meg, hogy én eskethettem, aztán a gyermekeit kereszteltem. Hosszú évek óta baráti kapcsolatban állok vele és kedves családjával.” Ez a szöveg olvasható Hortobágyi Cirill fényképe mellett abban a kampánybrosúrában, amelyet a XII. kerületi fideszes képviselőjelölt terjeszt a Hegyvidéken. A kiadványban egymás után sorjáznak a párt választási ígéretei, valamint a Brüsszel- és Ukrajna-ellenes, háborús pszichózist szító propaganda jelszavai, illetve a köréjük felfűzött írások.

Először a kormánypárti jelölt bencés diáktársa, Raskó György egykori MDF-es, majd MDNP-es politikus adott hangot értetlenségének, majd mások is azt kérdezték: a pannonhalmi főapát tudott-e szavainak felhasználásáról, és ha igen, miért adta nevét egy kampánykiadványhoz. Mi is megkerestük Hortobágyi Cirillt, aki lapunknak az alábbi választ küldte:

Kedves Mindannyian!

A hozzám eljutott újságírói és posztokban, kommentekben megnyilvánuló kérdésekre válaszul szeretném egyértelművé tenni: a látszat ellenére sem kívánok részt venni egyetlen párt politikai kampányában sem – sem most, sem a jövőben. Nem tartom helyesnek, ha egyházi személyek pártpolitikai kampányok résztvevőivé válnak.

Több, a közéletben szerepet vállaló emberrel állok kapcsolatban, ezek azonban emberi és nem pártpolitikai megfontolásból jöttek létre, és a mai napig számomra elsősorban emberi, baráti viszonyok.

1985 óta papként, 1988 óta tanárként szolgálok. Számtalan egykori tanítványom közé tartozik a közéleti szereplők, politikusok, döntéshozók között Steiner Attila is, akit eskettem, és akinek gyermekeit is megkereszteltem.

Attilával és családjával fennálló kapcsolatom személyes és lelkipásztori természetű, ezért azt nem szakítom meg amiatt, hogy ő közéleti szerepet vállalt.

Ugyanezen alapállás vezetett akkor is, amikor augusztus 20-án Pannonhalmán vendégként fogadtam Magyar Pétert is, akivel szintén régi ismeretség köt össze. [Linkelés tőlünk A szerk.] A találkozásunk személyes jellegű volt annak ellenére is, hogy Péter egy politikai esemény után látogatott fel a monostorba. Vendégeinket mindig arra hívjuk, hogy itt, a mi falaink között a hatalmi logika helyett a kiengesztelődés és a béke logikája vezessen bennünket.

Hirdetés
Támogass

Meggyőződésem, hogy papként és tanárként az a feladatom, hogy az emberi kapcsolatokban a napi politikai megosztottságon felülemelkedve maradjak jelen. Arra törekszem, hogy az evangélium értékrendjét és az egyház társadalmi tanítását nyitott, meghívó módon közvetítsem – akkor is, ha ez nem minden esetben talál azonnali megértésre.

Ha bárkiben rossz érzést, meghasonlást keltettem, attól bocsánatot kérek!

Hiszem, hogy amíg az emberi kapcsolatok megmaradnak, addig a párbeszéd és egymás kölcsönös formálásának lehetősége is fennáll. Éppen ezért az ilyen ügyeket nem jogi és politikai, hanem emberi és lelkipásztori szempontból kezelem.

Kérem, hogy például egy-egy fénykép értelmezésekor ezeket a szempontokat vegyék figyelembe.

A Pannonhalmi Főapátság ezeréves fennállása mindig emlékeztet arra, hogy ez a hely nem egy hatalomé, egy ideológiáé, hanem a magyar keresztényeké, a magyar társadalomé, és azon túl az egyetemes egyházé. Feladatunk a béke, a kiengesztelődés, a teremtésvédelem és az ökumené elősegítése.

Számunkra ezerötszáz éve Szent Benedek Regulája a vezérfonál, amelyben a rendalapító felsorolja a jó cselekedeteket, amelyek ezek közül számunkra az egyik legfontosabb ez: Semmit elébe ne tégy Krisztus szeretetének. (4.21)

Hortobágyi T. Cirill
pannonhalmi főapát
a Magyar Bencés Kongregáció prézes apátja

támogass

Így támogathatja a Szemléleket

A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.

Támogatom
Szőnyi Szilárd
A Szemlélek számomra az a fórum, ahol szabadon, tabuk nélkül beszélhetünk közös dolgainkról. Ahol senki nem írja elő, hogy minek örüljünk, és senki nem korlátozza, hogy mi felett bánkódhatunk. Ahol hit, vallás, egyházi és politikai közélet kérdéseit cenzúra és öncenzúra nélkül taglalhatjuk. Tesszük mindezt úgy, hogy igyekszünk elkerülni két szélsőséget: a kritikátlan tiszteletet és a tiszteletlen kritikát.