A magyar egyházi vezetők hosszú hallgatás után reagáltak napjaink egyik legfájóbb társadalmi és egyházi problémájára, a kiskorúakat érő abúzusesetekre. A megszólalás ténye fontos, de nem maradtunk hiányérzet nélkül.
Az egyházat érintő botrányos hírekkel kapcsolatban adott ki közleményt a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia december 4-én. Reménykedve kezdtünk bele a rövid üzenet olvasásába, de a végére érve vegyes érzések maradtak bennünk. Gondolatainkat közösségi reflexió formájában igyekeztünk megfogalmazni.
Jelentős előrelépés, hogy három hónap elteltével a magyar katolikus püspökök megtörték a hallgatást, és nyilatkozatot adtak ki az egyházat érintő botrányos esetekről. Talán nem is botrányos esetekről kellene beszélnünk, hanem kiskorúak fájdalmas, embertelen és traumatizáló sérelmeiről, amelyek nem merülnek ki „botrányos hírekben”. A nyilatkozat maga is kifejezésre juttatja a püspökök „fájdalmát” a súlyos bántalmazásokkal kapcsolatban. Ha jóhiszeműen három hónapra korlátozzuk az első esetek megismerése és a nyilatkozat kiadása között eltelt időt,
meglepőnek tűnhet, hogy ez a hosszú időtáv milyen csekély mértékben adott alkalmat a jelenség átgondolására.
Leginkább három területen merülhetnek fel kérdések a nyilatkozat elolvasása után.
1. „Istennel való kiengesztelődésünk feltétele, hogy egymással is kiengesztelődjünk. Az elkövetett bűnökért pedig imádkozzunk, böjtöljünk, engeszteljünk” – olvassuk a szövegben. Az állítás első fele önmagában természetesen igaz. De vajon mit jelent konkrétan a bántalmazások összefüggésében kiengesztelődni egymással? Valóban kapnak lehetőséget az áldozatok a kiengesztelődés bármilyen formájának átélésére? Láthatók-e jelei ennek a szembesülésnek? Hogyan vehetnek részt ebben a folyamatban a „békétlen” és „csalódott” hívők? És vajon tényleg imádkoznia kellene bárkinek a bűnökért? Egyáltalán, hogyan lehet bűnökért imádkozni?
2. „A gyermekek elleni szexuális bűncselekményekről szóló híradások azt jelzik, hogy ezek a társadalom számos rétegében jelen vannak, de gyakran azt a látszatot keltik, mintha ezek csakis egyházi személyek által elkövetett cselekmények lennének.” Ez szintén tény és való. De valóban szerencsés most ezt emlegetni?
Előmozdítható-e a kiengesztelődés azzal, hogy másokra kezdünk mutogatni? Lehet, hogy ezzel az elhárító gesztussal függ össze a bocsánatkérés hiánya a nyilatkozatban?
Hogy jobban értsük, mi az, ami fájóan nincs jelen ebben a közleményben, idézzük fel Seán O’Malley bíboros szavait, amelyek október 1-jén hangzottak el a Szent Péter-bazilikában tartott bűnbánati virrasztáson:
„Bocsánatot kérek és szégyenkezem minden alkalomért, amikor mi, hívők bűnrészesek voltunk vagy közvetlenül elkövettünk lelkiismereti, hatalmi és szexuális visszaéléseket. Mennyi szégyent és fájdalmat érzek, amikor különösen a kiskorúakkal és a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyekkel szemben elkövetett szexuális visszaélésekre gondolok, amelyek ellopták az ártatlanságot, és megszentségtelenítették a gyengék és védtelenek szentségét. Bocsánatot kérek és szégyenkezem amiatt, amikor a fölszentelt szolgálati hivatal és az Istennek szentelt élet állapotát használtuk fel e szörnyű bűn elkövetésére, biztonságban és védve érezve magunkat, miközben ördögien kihasználtuk a kicsiket és a szegényeket.”
3. Nem idejétmúlt dolog-e elmulasztani mindannak megemlítését, ami lehetővé tette a bántalmazásokat és azok – legalább bizonyos ideig tartó – elfedését?
Nem idejétmúlt-e elhallgatni mindazt, aminek következményeképpen egyáltalán lehetővé váltak e szörnyű esetek?
Elképzelhető-e a „békétlenség” és a „csalódottság” eloszlatása valódi változás, olyan érdemi lépések nélkül, amelyek a hatalom gyakorlásával, a kiskorúak kiszolgáltatottságával és az egyházi élet egész kultúrájával kapcsolatos visszásságok felszámolását tűzik ki célul?
Az a remény él bennünk, hogy a jelenlegi közlemény csak az első, még kissé bizonytalan lépése annak a folyamatnak, amelynek során megnyugtató válaszok születnek majd a fenti kérdésekre.
Így támogathatja a Szemléleket
A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.
Támogatom