Hosszein ugyan síita muszlim családban nevelkedett, az élő hitet nem ott, hanem a názáreti Jézusban találta meg. Néhány napja a budapesti Jézus Szíve Jezsuita Templomban keresztelkedett meg – a jezsuita.hu interjúját szemlézzük.
„A családom csak névlegesen muszlim, mint sokan mások az iráni társadalomban. A magam részéről soha nem tudtam mély kapcsolatot kialakítani az iszlám istenével. Habár naponta ötször imádkoztam arabul, a kapcsolatom Istennel nem volt mély és bensőséges.”
Irán jelenlegi politikai berendezkedése iszlám teokrácia, amely az 1979-es, Ruholláh Homeini ajatollah által vezetett iráni iszlám forradalom nyomán jött létre, felváltva az addig USA-hoz igazodó, szekuláris, de szintén autoriter vezetést. Azóta az ország deklaráltan USA és Izrael-ellenes. A 88.5 milliós lakosságú olajnagyhatalom (a U.S. Energy Information Administration szerint a világ harmadik legnagyobb nyersolaj- és második legnagyobb földgázkészlete az övék) a világ legnagyobb síita közösségének is otthona. Irán igencsak előkelő helyet foglal el a világ legősibb, ma is létező államainak sorában: Perzsiában jött létre az egyik első monoteista vallás, a zoroasztrianizmus, amelynek – ha megfogyatkozott számban is, de még ma is akadnak követői. A muszlim többségű országban élő keresztények üldöztetésnek vannak kitéve – különösen az áttérők vannak veszélyben, ugyanis bármilyen missziót az ellenségnek beállított Nyugat ténykedésének tartanak.
„Muszlimként próbáltam személyes kapcsolatot kialakítani istenünkkel, Allahhal, de nem sikerült. Úgy döntöttem, szeretném jobban megismerni Jézust. Külföldről vásároltam egy Bibliát, és miközben az Újszövetségben olvastam róla, ráébredtem, hogy ő a valóságos Isten. Néhány éve, amikor úgy döntöttem, mélyebben meg akarom ismerni Krisztust, az interneten böngészés közben rábukkantam a Por Pasokh nevű perzsa keresztény weboldalra. Itt minden, a kereszténységgel kapcsolatos kérdésre választ adnak, és kiváló forrás mindazoknak, akik többet akarnak tudni Krisztusról. Ennek során rájöttem, hogy az a Jézus-kép, ami az iszlámban, azon belül is a Koránban megmutatkozik, téves. Ő több mint próféta. Ő a mi Urunk, Megváltónk, a Mennyei Atya Fia. Így történt, hogy néhány évvel ezelőtt Iránban keresztény lettem.”
„Iránban a kereszténységnek három fő válfaja létezik. Az örmény, az asszír keresztények, valamint azok a Krisztus-hívők, akik iszlám háttérrel rendelkeznek. Az utóbbi fajtával soha nem találkoztam, mert Iránban veszélyes nyilvánosan kijelenteni, hogy muszlimnak születtél, majd keresztény lettél. De találkoztam örmény keresztényekkel, Teheránban van egy katedrálisuk, a Szent Szarkis-székesegyház, melyet többször is felkerestem.”
„Amikor keresztény lettem, nem csatlakoztam egyik földalatti egyházhoz sem. Teheránban örmény templomokba jártam, de a döntésemnek, hogy Krisztust követem, akkor még nem volt intézményes következménye. Ugyanakkor minden alkalommal, amikor egy űrlapot, például útlevélkérelmet kellett kitöltenem, a vallás rovatba azt kellett írnom: síita muszlim. Ha valami mást jelölök meg, például hogy katolikus keresztény, másnap letartóztatnak, és valószínűleg bebörtönöznek.”
Hosszein barátja, a szintén iráni Abouzar, aki maga is régóta krisztuskövető, segített megértetni barátja, Hosszein – keresztény nevén Michael, vagyis Mihály – útját Mohamedtől Jézusig:
„Az egyik ok, amiért elhagytuk az iszlámot, hogy ebben a vallásban félnünk kell Istentől: ha nem teljesítjük az összes előírt gyakorlatot, a pokolra jutunk. Gyakran próbálunk kapcsolatot teremteni Allahhal, de nem kapunk választ. A kereszténységben viszont Jézus az, aki kezdeményezi a kapcsolatot, hogy üdvözítsen minket. Mindannyian bűnösök vagyunk, és az üdvösséget a kegyelem révén nyerjük el, nem a jótetteink által.
Ezért miután keresztények lettünk, nem akarunk megtartani semmit az iszlámból. Meggyőződésünk, hogy az téves út. Sőt, pont fordítva van: az iszlám bizonyos elemeket magáévá tett a judaizmusból és a kereszténységből, és ezek összegyúrásával jött létre. Mi a valódi, eredeti Jézust akarjuk követni, és nem azt, akiről a Korán beszél.
Az iszlám egyes tanításai szerint megölheted az ellenségeidet, elveheted a pénzüket, a családjukat. Még minket is, akik keresztények lettünk, jogszerűen meg lehetne gyilkolni. A kereszténység ezzel szemben mást hirdet. Jézus azt tanította, hogy szeress mindenkit, még az ellenségeidet is. Ez hozott minket a keresztény közösségbe.”
Így támogathatja a Szemléleket
A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.
Támogatom