Esti tükör, 2021. április 20.
De írhatnám azt is, 420.
Az év negyedik hónapjának huszadik napja ugyanis ideális alkalom arra, hogy foglalkozzunk egy egyre több magyart – a társadalom ötödét – érintő kérdéssel. A 65 év felettiek, vagyis a nyugdíjasok aránya évről évre nő, és az ő átlagnyugdíjuk volt januárban 420 euró, vagyis 150,6 ezer forint – ezzel a magyar nyugdíj az EU leggyengébbjei között szerepel.
Ezen nem sok mindent lehet ünnepelni – ellenben június 19-ével.
1991-ben ezen a napon hagyta el Magyarországot az utolsó szovjet katona – a Civil Összefogás Fórum – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány kurátora, Fricz Tamás politológus szerint jelentősége történelmünk két fénylő napjához, március 15-éhez és október 23-ához mérhető, ezért a CÖF azt javasolja, hogy legyen nemzeti ünnep, egyben munkaszüneti nap.
A munkaszüneti napnak sokan örülnénk, a maszkmentes nyárnak pedig talán még többen, de Galgóczi Ágnes szerint nem biztos, hogy elhagyhatjuk lassan alapvetőnek számító ruhadarabunkat. A Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályvezetője elmondta azt is, hogy javulnak a járványügyi adatok: a kórházban kezeltek, a lélegeztetőgépen lévők és az elhunytak száma is csökken.
Miközben ma ezer alá mérséklődött a gépi lélegeztetésre szorulók száma, elképesztően magas a halálozás azok között a Covid-betegek között, akiket lélegeztetőgépre kellett kapcsoljanak. Van olyan kórház, ahol ezt felismerve jelenleg senki nincs gépen, a súlyos állapotban lévő betegeket is non-invazív lélegeztetéssel próbálják kezelni. Az intenzív osztályán dolgozó orvosok ugyanakkor elmondták, hogy aki máshogy nem élné túl, az gépre kerül, de ahol a stratégián változtattak, ott javult a halálozási statisztika is.
A halálozási statisztika hazánkra vonatkozó fejezete ugyanakkor meglehetősen szomorú képet mutat: a mostani adatok fényében még a héten ténnyé válhat az állítás, hogy a koronavírus-járvány kezdete óta Magyarországon halt meg a világon a legtöbb fertőzött egymillió lakosra vetítve. Nemzeti gyász helyett azonban visszataszító politikai diskurzus vette kezdetét, azt állítva, hogy csupán módszertani okok miatt kerültünk a világ sereghajtói közé.
Erről az összevetésről nem, de arról beszélt Müller Cecília, hogy a magyar lakosság 33,4 százaléka van már beoltva, szemben az uniós 18,5 százalékos átlaggal. Az országos tisztifőorvos szerint láthatóvá vált a védőoltások eredményessége, nő a lakossági igény a vakcinák iránt. Az operatív törzs tájékoztatóján az is elhangzott, hogy az esti kijárási tilalom a teraszok és kerthelyiségek nyitásával is érvényben marad.
Nyitás ide vagy oda, sok család az otthonmaradás mellett döntött: az ADOM Diákmozgalom felmérése szerint a szülők az alsós diákok 44 százalékát, vagyis százezernél több gyereket nem engedtek iskolába, az EMMI adatai szerint viszont az általános iskolások negyede nem ment iskolába.