A nyugalmazott váci püspök a Klubrádió Reggeli gyors című műsorának vendége volt. Szóba került a cölibátus és Iványi Gábor, de a magyar katolikus egyházat az elmúlt időszakban megrázó botrányos ügyekről is beszélgettek.
“Nagyon megdöbbentett mindegyik eset. Ha kétezer éves történelmünket nézzük, mindig voltak fájdalmas esetek, egyházunkat megrázó kudarcok. Szembe kell néznünk ezzel is, ez sajnos benne van a rendszerünkben. Nem tudunk senkit előre teljesen megismerni – gondolok a teológus jelentkezőkre, akik készülnek a papi szolgálatra. Bár hatéves a képzésünk, de ez sem elég, úgy látszik. Régóta mondom, hogy életkor szerint túl korán jelentkeznek a papi szolgálatra. Nincs katonaság, ha valaki 18 éves korában úgy gondolja, hogy papi hivatásra kap meghívást – akkor ő még gyerek. Az egész társadalmunkra jellemző, hogy a fiatalok nem tudnak dönteni, nem tudnak elköteleződni – ez a párválasztásra is érvényes. Jó lenne egy kicsit várni. Szívesen ajánlanám mindenkinek, aki ilyen hivatásban gondolkodik, hogy először végezzen el egy egyetemet, főiskolát, próbálja ki magát, ismerje meg a saját személyiségét, és legyen egy olyan közösségi tapasztalata is, amivel ő tényleg vállalkozni tud arra, hogy egy közösséget irányítson.
A másik, hogy a teológiai főiskoláink vezetői számára ez figyelmeztetés, hogy sokkal komolyabb pszichológiai tesztet kell kérni a jelentkezőktől. Erre már lenne lehetőség, hogy legalább csökkentsük ezeknek a kudarcoknak, botrányoknak az esélyét.”
“Az utóbbi években, évtizedekben világszerte előkerültek ezek a problémák, pedofilügyek, ezért hangsúlyozza Ferenc pápa, hogy itt nincs takargatnivaló, szembe kell nézni ezekkel a tényekkel,
őszintén kell beszélni erről, bármennyire is fájdalmas.”
“A kötelező cölibátust kellene abbahagyni, hogy ne legyen ez az összefüggés, hogy mintha ez lenne a legfontosabb feltétele a papi szolgálatnak. Sokkal fontosabbnak tartom, hogy személyiségében érett-e az ember, a hitében felnőtté vált-e az ember, van-e vezetői karizmája, és sokadik szempont lehetne, hogy van-e családja. Szemléletváltásra lenne szükség mindenképpen.”
“Most van Rómában a pápa által összehívott szinódus, ahol minden kérdés előkerül, és próbál a pápa mindenkit arra biztatni, hogy mondja el a véleményét, ő hogy látja, hallgassuk meg egymást. Például a közelmúltban, talán 2-3 éve Dél-Amerikában volt egy kontinentális szinódus, és ott a dél-amerikai püspökök nagy többségben támogatták azt a gondolatot, hogy a dél-amerikai őslakosok között legalábbis, engedjék meg, hogy családos emberek legyenek pappá szentelve ott, ahol hónapokig nem látnak papot, fenn, a hegyek között.”
“Sokszor emlegetem Ferenc pápa egyik első megnyilatkozását, amikor tréfásan azt mondja, hogy “barátaim, nem halljátok, hogy Jézus kopogtat az ajtón – de belülről, hogy nyissátok már ki.” Vagyis keressük a kapcsolatot a mindennapi problémákon keresztül az emberekkel.”
“35 éves távlatban mondom, hogy nagy örömmel konstatáltuk, hogy rendszerváltás, és hogy az egyházak újra szabadon működhetnek, de nem vettük észre, hogy egy másfajta
csapdába kerültünk.
A mindenkori kormányok jószándékkal próbáltak valamilyen módon támogatást adni az egyházaknak. De eljutottunk egy olyan helyzethez, ahol ez már függőséget jelent.”
“Hisszük, hogy ezt a csodálatos világot a Teremtő Isten nekünk adta. Adott szabad akaratot – amivel mi visszaélünk, és a környezetvédelemről még nem is beszélgettük, a társadalmi problémák tekintetében is visszaélhetünk, de –
van lehetőségünk a MEGÚJULÁSRA,
és a kétezer éves történelmünk erre ad bizonyítékot.”
A Beer Miklóssal készült interjú ide kattintva meghallgatható.
Így támogathatja a Szemléleket
A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.
Támogatom