Mivel 2022 augusztusában részt vett a hazája klímapolitikája ellen tiltakozó nürnbergi útblokádban, Jörg Alt német jezsuitát a bíróság pénzbírságra vagy közel egyhavi börtönbüntetésre ítélte. A páter az utóbbit választotta, és büntetését a napokban kezdte letölteni. De mi visz rá egy szerzetest, hogy aktivistának álljon? Bitter Ákos írása Németországból.
„Írj levelet Jörgnek, 25 napig börtönben lesz” – adta hírül az Utolsó Generáció nevű német klímaaktivista csoport április 1-jei Instagram-posztja. Egyúttal a gofundme.com pénzgyűjtő portál segítségével gyűjtés indult azért, hogy a majd’ három évvel ezelőtti polgári engedetlenségi akcióért elítélt páter lelkiismereti döntése, hogy a pénzbüntetés helyett a börtönt választja, ne jelentsen pluszkiadást a bajor adófizetőknek. A 25 napos elzárás költsége mintegy 4500 euró, és a remény, hogy ezt a pénzt összeadják, megalapozottnak tűnik, mivel írásunk megjelenésekor az összeg több mint 80 százaléka összegyűlt.
A több mint egy hete börtönbüntetését töltő jezsuita tettének mozgatórugóira a társadalomtudós pap honlapján számos utalást találhatunk.
Elítéléséhez közvetlenül egy útblokádban való részvétele vezetett.
Több társával együtt az ellen tiltakozott, hogy az akkori közlekedési miniszter szándékosan addig húzta az időt a klímatörvény vonatkozó paragrafusainak életbe léptetésével, míg a parlament meg nem szavazta a jogszabály lazítását. Ebben az esetben is, mint számos továbbiban, azt láthatjuk, hogy nem egy létező klímajogszabály be nem tartói kapnak büntetést, hanem azok, akik erre a demonstráció és az ellenállás különböző formáival felhívják a figyelmet.
Jörg Alt az elmúlt évtizedekben a klímaváltozástól függetlenül migrációs és a társadalmi igazságosságot érintő problémákkal foglalkozott. Az általános felmelegedéssel kapcsolatos katasztrofális helyzetre a német jezsuita figyelmét a globális délen, Afrikában és Ázsiában élő rendtársai hívták fel.
Az ő információik nyomán, szinte a kérésükre „radikalizálódott”.
Korábban több akcióban is a rövid szavatosságú élelmiszerek megsemmisítésének értelmetlen és embertelen mivoltára hívta fel a figyelmet, és például Nürnberg belvárosában szupermarketek konténereiből kivett élelmiszert osztott. 2021-től pedig, a Greta Thunberg-féle Fridays for Future-rel való együttműködés után, egy éhségsztrájkoló klímaaktivistának nyújtott lelki segítséget. A húszéves fiatalember azt akarta elérni, hogy beszélhessen nyilvánosan a klímaváltozásról az előző választások kancellárjelöltjeivel. Utóbb pedig a jezsuita az Utolsó Generációnak (Letzte Generation) nevezett szervezet támogatása mellett döntött.
A mozgalom aktivistái eleinte tiltakozásuknak olyan akciókkal adtak hangot, amelyekben védőüveggel ellátott műtárgyakra öntöttek jelképesen ételt, így akarván kézzelfoghatóvá tenni az előrejelzést, hogy
ha a globális felmelegedés ilyen tempóban halad, akkor annak az emberi civilizációnak, amelyben ezek az alkotások létrejöttek, néhány évtized múlva vége.
A mozgalom képviselőit Németországban egyébként egy másik akciójukról, amelyben a csoport néhány tagja – akik között egy mentő- vagy tűzoltóautónak mindig át kell férnie – odaragasztja egyik kezét az úttesthez, Klimaklebernek („klímaragasztónak”) nevezik.
A nagyböjti időben kifejezetten is megszívlelendő Jézus útmutatása, hogy miként találkozhatunk vele embertársainkban. „Börtönben voltam, és meglátogattatok” – olvashatjuk Máté evangéliumában. Mivel Jörg Alt elzárása idején a szabályok szerint naponta csak egy látogatót fogadhat, és az érthetően az egyik rendtársa, nem személyesen, hanem levélben kerestük meg. Több kérdést küldtünk neki a tevékenységével kapcsolatban, melyekre reményeink szerint hamarosan válaszol; ha így lesz, akkor a közeljövőben jelentkezünk a vele készült interjúval.
Így támogathatja a Szemléleket
A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.
Támogatom