Ha Ferenc pápa Győrben járna, ide ő is szívesen betérne

Amennyiben a testvériségnek, a szeretetnek létezik íze, illata, az bizonyosan megtapasztalható az egyik magyar nagyváros kicsiny szegletében.

Közismert, hogy a Dél-Amerikából származó katolikus egyházfő előszeretettel bont formát, bátran kilép az elvárt, diplomáciailag alaposan körbehatárolt keretek közül – oda, ahol a nem egyenes vonalú egyenletes mozgást végző élet zajlik, amely váratlan fordulatokkal, meglepő pillanatokkal van teli. Villamosozott már Krakkóban, előfordult, hogy beugrott egy római lemezboltba CD-t venni, de ivott a neki odanyújtott kedvenc teájából is a Szent Péter téren. Amikor nemrég Ferenc pápa hazánkba látogatott, a Szent István-bazilikához érkezve nem ment be rögtön az épületbe – először hosszabban üdvözölte a kívül maradtak tömegét, majd az ifjúsággal való találkozás során is egyenként kezet fogott a kórus valamennyi tagjával.

Ezek nem csupán valamiféle lazaság megnyilvánulásai, hanem annak egyértelmű jelei, hogy a pápa is ember, aki szeret normálisan viselkedni, és különösen fontosnak tartja a találkozásokat, az emberi gesztusokat, a közvetlenséget.

Írt is egy pápai körlevelet – enciklikát – a testvériségről és a társadalmi barátságról. A dokumentum Assisi Szent Ferencet idézve a Fratelli tutti címet viseli, amely magyarul „Mindnyájan testvérek” fordításban jelent meg.

Ugyanezen a néven nyílt kávézó Győr belvárosában, ahová betérve belekóstolhatunk a pápai stílusba. Amellett, hogy az eladók figyelmesek, kedvesek – ez alap (lenne) a szolgáltatóiparban –, apró kiegészítők teszik szerethetővé az itt töltött időt, szívélyes hátteret biztosítva a találkozásokhoz, baráti beszélgetésekhez.

A kávézó létrehozásának ötlete egy keresztény család tagjaiban merült fel, akik az egyik helyi plébániai közösség aktív tagjai, a gyerekek is a közeli katolikus iskolába járnak. Megihlette őket a testvériség eszménye, így a pápai körlevél nem túl direkten vallásos, inkább árnyalt mottóját választották a létesítmény nevének.

Az ingyenes wifi jelszava is egy szerzetesi közösség nevére utal, a bencés „család” tagjai pedig kedvezményt kapnak a finomságok árából. Kereszt is került a falra, de csak diszkréten van jelen, ahogy a zene is halk, lágy. Itt minden „finom”: nincs morális felsőbbrendűség, tolakodás, az asztaloknál viszont akár templomokat bemutató kötetbe is belelapozhatunk.

Öröm megtapasztalni, hogy vannak, akik képesek a szavak és a tettek harmóniájában felkínálni az utca emberének a testi és lelki felfrissülés lehetőségét, közvetíteni az evangélium üzenetét. Idézzünk is fel néhány részletet abból a bizonyos Fratelli tutti enciklikából, amelyet mintha a kávézóba való betérés ajánlásaként írt volna Ferenc pápa:

„Az elszigetelődés és az önmagunkba vagy saját érdekeinkbe zárkózás soha nem lehet a remény visszaadásának vagy a megújulás megvalósításának a módja. Reményre és megújulásra csak a közelség és a találkozás kultúrája vezet. Nemet kell mondanunk az elszigetelődésre, igent a közelségre!” (30. pont)

„Leülni a másik mellé, hogy meghallgassuk, az emberi találkozás jellegzetes szituációja, a befogadó magatartás mintája, amellyel legyőzhető a nárcizmus, és befogadjuk a másikat, figyelmet szentelünk neki, teret nyitunk számára a saját körünkben.” (48. pont)

„az élet nem egyszerűen az idő múlása, hanem a találkozás ideje” (66. pont)

Így támogathatja a Szemléleket

A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.

Támogatom
Gégény István
Szabadon elkötelezett - ez a két szó fejezi ki legjobban mindazt, aki vagyok, ahogyan gondolkodom. A párbeszéd a lételemem: rengeteget tanulok a másokkal való dialógusokból. Hiszek benne, hogy mindenkit gazdagabbá tesz, ha kevesebbet ítélkezünk és többet kérdezünk.