Hogyan lehet jól imádkozni? Lócskai M. Kinga ferences nővér 8+1 javaslata

Imádkozni nem csak úgy lehet, ahogy gyerekkorunkban a templomban láttuk. Az imának számos formája létezik, sokan mégis a régen bevésődött módszert alkalmazzuk, miközben a gondolataink messzire szállnak. Ha ez ismerős helyzet, a most kezdődő nagyböjt alkalmas idő lehet újragondolni, hogyan imádkozzunk. Ehhez ad segítséget Lócskai M. Kinga ferences nővér.

A Mátraverebély–Szentkút Nemzeti Kegyhely programjai során a ferencesek arra tanítják a résztvevőket, hogyan lehet mélyebben megélni az imát; a Szemlélek olvasói számára most Lócskai M. Kinga ferences szegénygondozó nővér segít eligazodni az imaformák között.

1. Mi az imádkozás legfőbb célja?

Az imádkozás elsődleges célja a személyes kapcsolat megteremtése Istennel – ez nem sablonszövegek vagy szép szavak kereséséről szól, hanem a jelenlétről. Ha naponta tudatosan kapcsolódunk hozzá, az életünk minden területén egyensúlyba kerülhetünk. Ebben segít az imádkozás, mely olyan, akár egy híd: lehetővé teszi, hogy a mindennapok zajából kiszakadva kapcsolatba kerüljünk a transzcendenssel. Tehát a híd maga az imádság, amely elvezethet Istenhez.

2. Hogyan kezdjünk imádkozni?

Képzeljük el Istent úgy, mint a testvérünket, a házastársunkat, vagy a legjobb barátunkat, és ennek megfelelően, kötetlenül beszéljünk vele.

Ne aggódjunk, hogy megfelelőek-e a szavaink, vagy hogy „helyesen” imádkozunk-e.

Engedjük meg magunknak, hogy jelen legyünk, és adjunk teret annak, hogy Isten munkálkodhasson bennünk. Ha ezt hagyjuk, idővel a kapcsolatunk mélyülni fog.

Lócskai M. Kinga ferences szegénygondozó nővér segít eligazodni az imaformák között (Fotó: Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely)

3. Mi van akkor, ha imádság alatt elkalandoznak a gondolataink?

Az ilyen pillanatokban az ima olyan, mint nagyszombaton a sírba tett Jézus: látszólag semmi sem történik, de a mélységben formálódunk. Az elkalandozás valójában lehetőség arra, hogy észrevegyük, mire irányul a figyelmünk, és azt hogyan terelhetjük vissza Istenre. Legyünk tehát kitartók, amikor kapcsolatba lépünk Istennel, és küzdjünk meg a felszínen lévő gondolatokkal, amelyek beárnyékolják az imádságot! Ha kell, szánjunk több időt az imádságra, vagy mozduljunk ki otthonról, hogy kizárjunk mindent, ami elvonja a figyelmünket.

4. Hogyan találhatjuk meg a számunkra megfelelő imamódot?

Az imádságnak számos formája létezik, de hogy megtaláljuk a számunkra legideálisabb módszert, próbáljunk ki különböző formákat.

lehetünk csendben, egy szót ismételgetve – például belégzésre „Jézus”, kilégzésre „Krisztus” –,

saját megfogalmazást használva, kötött imákat mondva, olvashatjuk a Bibliát, énekelhetünk, vagy egyszerűen szemlélhetjük a keresztet. Idővel kiderül, mi visz a legközelebb Istenhez. Mindenki máshogy érzékeny; lehet, hogy amit egyikünk mélyen átél, az másikunknak kevésbé átütő, ezért fontos, hogy időt adjunk magunknak, és ne féljünk kísérletezni a formákkal.

Fontos, hogy időt és tered adjunk az imádságnak (Fotó: Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely)

5. Hogyan tudom elkerülni, hogy az imám rutinszerűvé váljon?

Fontos, hogy az ima élő maradjon, ezért lényeges, hogy ne ragaszkodjunk a sablonokhoz, inkább éljük meg a jelen pillanatot. Például a Miatyánk lassú és tudatos elmondása segíthet, hogy mélyebben megértsük a szavak jelentését, de az is jó, ha időnként új imamódot próbálunk, vagy ha megvizsgáljuk, hogyan illeszkedik az ima az adott élethelyzetünkhöz. Az ima akkor lesz élő, ha azzá tesszük. Ugyanakkor fontos, hogy nem akkor lesz rutinszerű, ha mindennap ugyanabban a napszakban imádkozunk – az ima akkor lesz rutinszerű, ha kötelező, kipipálandó napi feladatként tekintünk rá.

6. Hogyan kérjek az imádságon keresztül?

Jézus arra biztat, hogy tárjuk fel előtte szívünk vágyát, de hagyjunk teret Isten szabadságának. Nem mindig kapjuk meg, amit kérünk, és nem mindig olyan formában, ahogy elképzeltük, de biztosak lehetünk benne, hogy mindenkor a javunkat szolgálja. Az imában a bizalom kulcsfontosságú: hinni kell, hogy

Isten a legjobbat akarja nekünk.

Isten nem pénzautomata, öt Miatyánk után ne várjuk rögtön kérésünk teljesülését. Türelemre van szükség, hogy meghalljuk, meglássuk, megtapasztaljuk Isten kérésünkre adott válaszát.

A rendszeres ima hatására megváltozhatnak a kapcsolataink (Fotó: Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely)

7. Hogyan tudhatom meg, hogy az ima valóban hatékony?

Az ima hatása a mindennapokban mutatkozik meg, így amikor nő bennünk a szeretet, a megbocsátás, vagy sikerül elhagynunk egy rossz szokást, akkor tudhatjuk, hogy az ima működik. Ugyanakkor ne várjuk, hogy az imádságnak külső jelei is legyenek, az ugyanis belülről formál minket. Ahogy a bölcs atyák mondják:

az ima nem a körülményeket változtatja meg, hanem az imádkozót.

Figyeljük meg, a rendszeres ima hatására hogyan változnak kapcsolataink, hogyan tudunk nagyobb bizalommal és derűvel hozzáállni a nehezebb helyzetekhez is.

8. Hogyan maradhatok kitartó az imában, amikor nehézségekkel küzdök?

Az imádkozás olyan, mint egy út: lehetnek akadályok, de ezek is részei az istenkapcsolat elmélyítésének. A kitartásban segíthet, ha emlékeztetjük magunkat, hogy az ima mélyebben formál bennünket, mint azt sokszor észleljük. A nehezebb helyzetekben is emlékezzünk arra, hogy a keserű időszakok lehetőséget adnak hitünk megerősítésére.

+1 fontos gondolat

Ne érezzük magunkat alkalmatlannak az imára, ha elkalandozunk, vagy ha imát mulasztunk. Az ima nem a tökéletességről, hanem a találkozásról szól. Lépjünk bátran közel Istenhez, akinek a tenyerén mindannyian helyet kapunk, függetlenül az életben elért eredményektől, a világban szerzett javaktól, vagy attól, hogy milyen imádsággal lépünk kapcsolatba vele.

Így támogathatja a Szemléleket

A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.

Támogatom