Az Index.hu alapítójaként a magyarországi internetezés „atyja”, ma pedig a mesterséges intelligencia (MI) egyik legfőbb hazai szakértője. Nyírő András római egyetemi tanulmányai közben mélyedt el a témában, és egyetértőleg kommentálja az ezzel kapcsolatban nemrég kiadott vatikáni állásfoglalást. Kozek Lél interjúja.
– Már a ’90-es években foglalkozott mesterséges intelligenciával. Mit kutatott pontosan?
– A történelem és a társadalomtudományok világa foglalkoztatott, ugyanakkor vonzottak a formális rendszerek, különösen a számítástechnika. Bölcsészként ez szokatlan volt, de felismertem a számítógépekben rejlő lehetőségeket a történeti adatok kezelésében. A mesterséges intelligencia akkoriban algoritmusokon és adatbázisokon alapult, teljesen eltért a mai nagy nyelvi modellek működésétől.
– Ma pedig már gyakori aggodalom, hogy a technológia elveszi az emberek munkáját.
– A fejlett rendszerek nem helyettesítik az emberi munkát, hanem segítik a hatékonyabb feladatvégzést. A történelem során az új technológiák mindig formálták a munkafolyamatokat, de inkább átalakították a szerepeket, mintsem teljesen kiváltották volna őket.
A fordítások terén például egy modern rendszer képes pontos szövegeket előállítani,
de az emberi szakértelem továbbra is nélkülözhetetlen a stilisztikai és a kulturális szempontok ellenőrzéséhez.
– Ezek szerint az MI leginkább mankó, amire támaszkodni lehet?
– Pontosan. Gondoljunk csak az időigényes információkeresésre vagy az adminisztratív feladatokra – ezek automatizálásával több erőforrás marad a kreatív és a stratégiai döntések meghozatalára. Bár az MI képes hatalmas mennyiségű adatot elemezni és rendszerezni, az értelmezés továbbra is emberi feladat marad.
– Mely területeken tapasztalható már most jelentős átalakulás?
– A kultúra, a tudományos kutatás, az egészségügy és az oktatás területén különösen látványos a fejlődés. Az egészségügyben például a diagnosztikai rendszerek támogatják az orvosok munkáját azáltal, hogy gyorsabb és pontosabb elemzéseket biztosítanak. A tudományban pedig hatalmas adathalmazok feldolgozása válik egyszerűbbé, ami új összefüggések feltárását teszi lehetővé.
– A kreatív szakmákat lehet teljesen helyettesíteni?
– Bár a mesterséges intelligencia képes szövegeket vagy képeket generálni, kreativitása nincs. Minden, amit létrehoz, emberi alkotások elemzéséből ered. Az igazi érték abban rejlik, amikor az emberi intuíció és tapasztalat ötvöződik az automatizált rendszerek lehetőségeivel. Ilyen értelemben az MI olyan, mint egy autó:
lehet, hogy gyors, de nincsenek érzelmei, nincs ízlése, nem tud szenvedni, örülni, szeretni.
Tehát pont az olyan dolgokra nem képes, amelyektől emberek vagyunk. Hiába dicsér meg, neki nem, csak a csodás olasztanáromnak hiszem el, amikor azt mondja: „András, ma jó voltál”.

– A Vatikán év elején állásfoglalást adott ki a mesterséges intelligenciáról, és úgy tudom, nagyra tartja a dokumentumban foglaltakat. Miért tartja iránymutatónak a szöveget?
– Tavaly a római Sapientia Egyetemen foglalkoztam a mesterséges intelligenciával, és ennek révén ismertem meg jobban az egyház álláspontját a kérdésben. Megtudtam például, hogy a Vatikán már 1962-ben kiadott egy olyan állásfoglalást, amely az újmédiára is vonatkoztatható. De említhetném a magyar Jáki Szaniszló bencés szerzetest is, aki a hatvanas évek végén könyvet írt a mesterséges intelligencia etikai kérdéseiről. Ferenc pápa több állásfoglalást is kiadott a témáról, melyek lényege, hogy a mesterséges intelligencia eszköz, nem kerülhetjük el a használatát, de ne hagyjuk, hogy legyőzzön minket: az ember javára kell tudnunk alakítani.
– A mesterséges intelligencia az oktatásban is komoly kihívást jelenthet.
– Ha jól alkalmazzuk, hatékonyabbá teheti az oktatási folyamatot, például személyre szabott tananyagok készítésével vagy értékelési feladatok gyorsításával. Ugyanakkor fontos, hogy a diákok kritikusan értékeljék az MI-től kapott válaszokat.
– A kritikai gondolkodásra is használható az MI, vagy csak arra, hogy megírja a diákok helyett a dolgozatot?
– Ez valóban kihívás, hiszen ha a tanulók csak másolják az MI által generált tartalmakat, az nem segíti az értő feldolgozást. A cél az, hogy
a technológia segítse, de ne helyettesítse a tanulási folyamatot.
Ez mindannyiunk közös felelőssége: tanároké, diákoké, az állami szereplőké és a fejlesztőké.
– A munkaerőpiacot miként formálhatja az MI?
– A technológiai fejlődés bizonyos munkaköröket átalakít, de az emberi kreativitás, együttműködés és döntéshozatal továbbra is meghatározó marad. Azok a készségek válnak a legfontosabbá, amelyek nem automatizálhatók, például a kritikus gondolkodás és a problémamegoldás.
– Milyen képességek szükségesek ahhoz, hogy jól használjuk az új technológiát?
– A forráskritika, a rendszerek működésének megértése és a kreatív felhasználás képessége alapvető fontosságú lesz a jövőben. Azok, akik megtanulják, hogyan lehet hatékonyan együttműködni az MI-vel, előnybe kerülnek a munka világában.
– Ön már konkrét tapasztalatokat szerzett a Jók.ai Labor nevű kezdeményezéssel, mely Jókai Mór születésének 200. évfordulóján a mesterséges intelligencia segítségével igyekszik közel hozni a mai diákokhoz a 19. századi írót.
– Ez egy kísérleti platform, melyen a mesterséges intelligencia szolgáltatásait a magyar kulturális örökség feldolgozására használjuk. A Petőfi Média keretében működő Jók.ai Labor célja megmutatni, hogyan lehet a technológiát a kutatás, az oktatás és a művelődés szolgálatába állítani, összefüggéseket felismerni, kérdésekre válaszolni és kulturális adatokat összekapcsolni.
– Pontosabb képek kapunk a szövegről így, mint ha figyelmesen elolvasnánk a regényt?
– Igen, mivel a Jók.ai meglehetősen pontos, annak köszönhetően, hogy nem az internetről gyűjtött adatokból dolgozik, hanem kizárólag szakmailag ellenőrzött közgyűjteményi adatbázisokból merít. Ez jelentősen csökkenti a téves információk megjelenésének esélyét.
– Kiknek szól a projekt?
– Kutatóknak, pedagógusoknak, diákoknak és minden kultúrafogyasztónak, aki kíváncsi, miként lehet a technológia segítségével új módon felfedezni a magyar irodalmat és történelmet.
– Miért kell ezzel Magyarországon vesződni, amikor amerikai és kínai cégek jóval előrébb járnak nálunk?
– A globális technológiai ökoszisztéma jelenleg főként angolszász hatás alatt áll, és a nagy nyelvi modellek is elsősorban angol szövegekből építkeznek. Célunk egy olyan rendszer létrehozása, amely nem csupán magyar nyelvű, hanem magyar kulturális és történeti szempontból is hiteles válaszokat ad.
Ha mi nem építjük meg a saját digitális kulturális környezetünket, mások fogják megtenni helyettünk
– olyan szemlélettel, amely nem feltétlenül tükrözi a mi kulturális örökségünket. Ezért szeretnénk létrehozni a Nemzeti Kulturális Értéktárat, mely egy integrált platformon keresztül elérhetővé teszi a digitalizált kultúrkincsünket.
NÉVJEGY
Dr. Nyírő András médiakutató, történész, mesterségesintelligencia-szakértő. Az Internetto és az Index.hu alapító főszerkesztőjeként úttörő szerepet játszott a magyar online média kialakulásában, később a Westel Mobil tartalomfejlesztési igazgatójaként, majd a Ringier svájci médiavállalat újmédia kutatás-fejlesztési igazgatójaként dolgozott. Jelenleg a Petőfi Media Group főszerkesztőjeként a Magyar Popkulturális Értéktár AI-alapú fejlesztését vezeti.
Tudományos munkássága az ókori Róma társadalomtörténetére és vízügyi rendszereire koncentrál, különösen Sextus Iulius Frontinus életére és tevékenységére. Lefordította a De aquaeductu urbis Romae című művet, és több publikációt jelentetett meg a római vízgazdálkodásról és fürdőkultúráról. Kutatásaiban a történeti források elemzését egyre inkább a mesterséges intelligenciával támogatott módszerekkel ötvözi.
Két doktori fokozattal rendelkezik, jelenleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen olasz nyelv és irodalom szakon tanul. Tudományos és közéleti munkásságát több elismeréssel jutalmazták, köztük a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével.
Így támogathatja a Szemléleket
A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.
Támogatom