Jézus is ott állt a dobogón

Még csak néhány nap telt el a 2024-es párizsi olimpia lezárása óta, még élénken élnek bennünk az ötkarikás játékok emlékei. Az indulók közül különösen szívünkbe zártuk azokat a sportolókat, akik az olimpián tettek tanúságtételt hitükről.

Az olimpia a sport mellett a kitartás és az elhivatottság ünnepe is, ahol csodával határos eredmények születnek. És ha a csodáknál tartunk, beszélnünk kell azokról a sportolókról, akiknek a pályára lépés előtt vagy a célba érkezés után az első dolguk volt, hogy hálát adjanak. Beszéljenek most a tettek: néhány példa arról, hogyan telt a párizsi olimpia keresztény szemmel.

A jótékony birkózó

Losonczi Dávid, a magyar olimpiai birkózócsapat tagja súlycsoportjában ötödik helyezést ért el. Bravúros teljesítménye mellett egy kijelentése tette még emlékezetesebbé jelenlétét. A huszonnégy éves birkózó ugyanis az ötödik helyért járó 15.730.000 forintos jutalmát egy az egyben jótékony célra ajánlotta. Bár sokak számára ez meglepő gesztus volt, akik ismerik a sportolót, tudják, hogy a budapest-pesterzsébeti Szent Erzsébet-főplébánia karitászcsoportjának tagjaként rendszeresen támogatja a humanitárius szervezet működését.

A sportoló az olimpiai játékok előtt a plébániáján külön áldást is kapott.

Ezzel a világ előtt tett tanúságot hitéről, és persze arról, hogy a sportban nem elég a tehetség, a szorgalom, hanem gondviselésre is szükség van. Sokan ez utóbbi „összetevőt” szerencsének aposztrofálják, de mi tudjuk, hogy a gondviselés az, ami ilyenkor működik.

Losonczi Dávid, a magyar olimpiai birkózócsapat tagja

Hittel a döntőig

A magyar sportolók között Bőhm Csaba példájára is érdemes figyelni. A zsámbéki öttusázó elképesztő teljesítménnyel jutott be a párizsi olimpia öttusadöntőjébe – felkészülése során Istenbe vetett hite központi szerepet játszott. Egy videós interjúban így fogalmazott: „Az egész pályafutásom során az volt a legfontosabb, hogy soha ne veszítsem szem elől, hogy miért csinálom ezt az egészet. Nemcsak magamért, hanem Isten dicsőségére, és

ez adta az erőt a legnehezebb pillanatokban is.”

Az idén májusban világbajnoki címet szerző sportoló hitvallása és a mindennapi edzéseken, valamint a versenyeken tanúsított alázata is igazolja, hogy számára a sport több, mint fizikai teljesítmény – lelki út is, amelyen keresztül Istenhez kapcsolódhat. Az olimpián tizenharmadik helyezést elérő sportoló az emberpróbáló megmérettetés után pedig csak ennyit mondott a tudósító kérdésére: a lelkiismeretem tiszta.

Bőhm Csaba magyar öttusázó

A ringben is Istennel

Az olimpiák történetében sosem láttunk az ideihez hasonló botrányt, mint amikor Iman Helif algériai bokszolót azzal gyanúsították, hogy Y kromoszómája is van, illetve magas tesztoszteronszintje miatt inkább hasonlít férfira, mint nőre. A botrány igazán akkor csúcsosodott, amikor ellenfele, az olasz Angela Carini 46 másodperc után feladta a küzdelmet, mondván korábban sosem kapott ilyen erős ütéseket. Ezt követően Hámori Lucára, a huszonhárom éves magyar ökölvívóra került sor a ringben. A helyzet még megosztóbb lett, amikor Luca bátran kijelentette, hogy a pletykák ellenére nem fél ellenfelétől, és bátran vállalja a mérkőzést, egyúttal

ezen a ponton tett tanúságot Istenbe vetett hitéről.

„Igazságtalannak tartom azt a döntést, ami engedélyezte ellenfelem ötkarikás rajtját, mert ezzel szembementek az IBA (Nemzetközi Bokszszövetség – a szerk.) korábbi állásfoglalásával. No, de mit is tehetnék? Nem futamodok meg! Bízom Istenben, mert ha azt akarja, hogy nyerjek, akkor nyerek” – nyilatkozta a meccs előtt. Bár Luca vereséget szenvedett, története mégis arra emlékeztet, hogy egy sportoló hite nemcsak személyes meggyőződés, hanem erőforrás is a legkeményebb küzdelmek során.

Hámori Luca magyar ökölvívó

Lendület az Úrtól

Sydney McLaughlin-Levrone szintén kitűnik az ötkarikás játékok résztvevői közül. A női 400 méteres gátfutás bajnoka lenyűgöző futóteljesítményével hirtelen a világ kedvence lett. A huszonöt éves amerikai atléta a célba érkezés után minden sikerét Istennek tulajdonította, aki az erő és a lendület forrása számára. „Mindent, amit teszek, Istennek tulajdonítok. Ő egy ajándékot adott nekem:

megadta nekem a lendületet, hogy tovább növekedjek”

– nyilatkozta a sportoló. Sydney nyíltan beszélt arról is, hogy minden verseny előtt imádkozik, hogy Isten segítségére legyen a pályán, és hogy az eredményeivel is Őt dicsőítse. Erre mondhatnánk azt, hogy a 2024-es párizsi olimpia kiemelt műveleti terület volt a Szentlélek számára.

Sydney McLaughlin-Levrone amerikai gátfutó

A súlylökés bajnoka gospelt énekelt a sajtótájékoztatón

Az idei olimpia egyik legemlékezetesebb pillanatát a német színekben versenyző súlylökő, Yemisi Ogunleye súlylökő győzelme jelentette. Miután aranyérmet nyert, nyíltan megköszönte Istennek az elért eredményt. Ogunleye,

nyakában az olimpiai aranyéremmel, egy csodálatos DICSŐÍTŐ DALT ÉNEKELT,

és ezzel együtt a világ minden pontján megérintette a keresztény nézőket. Ami ennél is látványosabb volt, hogy közvetlenül versenyszáma után egy papírlapot tartott a kamera elé, amelyen egy igehely volt olvasható. „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz őbenne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.” (Jn 3,16) Ogunleye emlékeztetett mindenkit arra, hogy a sportban elért eredmények nemcsak a kemény munkának, hanem Isten áldásának is köszönhetők.

Yemisi Ogunleye német súlylökő

Így támogathatja a Szemléleket

A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.

Támogatom