Legalább ötszáz kézfogás – római beszámoló Német László bíborosi beiktatásáról

Ferenc pápa szombaton iktatta be hivatalába az általa kinevezett 21 új bíborost, köztük a Megújul.hu „nagykövetét”, Német Lászlót. Rómába kiküldött tudósítónk lehetőséget kapott, hogy az eseményről testközelből, a kulisszák mögé pillantva számoljon be.

Úgy sejtjük, ritka az alkalom: szinte egyik pillanatról a másikra hangos zsivaj veri fel a vatikáni pápai palota csendjét. A patinás épületegyüttes egyik, végeláthatatlanul hosszú folyosóján vagyunk. Utunk Szent Péter, XVI. Benedek, VI. Pál és jó pár korábbi egyházfő sírja érintésével vezetett a helyszínre a világ minden részéről idesereglett újságírók társaságában. A szomszédos Szent Péter-bazilikában nemrég ért véget az úgynevezett konzisztórium, melynek keretében Ferenc pápa 21 új bíborost iktatott be hivatalába, köztük Német László belgrádi metropolita érseket. A 68 éves verbita szerzetes a Vajdaság szülötte, korábban a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia főtitkára volt, így Erdő Péter esztergom-budapesti érsek mellett

most újabb magyar ajkú lelkipásztor lett a pápaválasztó testület tagja.

Az ódon falak között szokatlan zsibongás oka, hogy a paptársak, rokonok, barátok, tisztelők sokasága itt kapott lehetőséget, hogy köszöntse az új bíborosokat. Erre az alkalomra nyertünk mi is bebocsátást, miután a vatikáni sajtóiroda elfogadta akkreditációnkat a hétvégi eseményre. A főpapok egymástól 20-30 méter távolságra álldogálnak a folyosón a nevüket feltüntető tábla, egy-egy svájci gárdista, és asztalkákra kihelyezett ásványvíz mellett. Így fogadják a gratulációkat, a baráti öleléseket; közös fényképek, szelfik készülnek; nevetés, sőt valamelyik bíboros környezetéből énekszó tölti be a robusztus épületet.

Német Lászlót az elsők között köszönti Erdő Péter bíboros, prímás, valamint Ternyák Csaba egri érsek, de eljött a magyar püspöki kar új titkára, Németh Gábor és irodaigazgatója, Czapkó Mihály is. Itt van Vízi Elemér, a magyar jezsuiták korábbi provinciálisa, a római Germanicum et Hungaricum papképző intézet spirituálisa, és számos további vendég. A gratulációk sora jóval több, mint egy órát tart; nem számoltuk, de a kézfogások, ölelések számát – a Szent Péter-bazilikában tartott ünnepséget is ideértve – legalább ötszázra becsüljük.

Az esemény előzménye, hogy Ferenc pápa októberben 21 taggal bővítette a bíborosi kollégiumot. Ezzel 110-re emelkedett azok száma, akiket ő nevezett ki a jelenleg 253 fős testületbe. És mivel utódjának majdani megválasztására csak az a 140 főpap jogosult, aki még nem töltötte be 80. életévét, a következő konklávén az általa kijelölt bíborosok lesznek elsöprő többségben. Tudjuk persze, a mindenkori egyházfő a Szentlélek sugalmazására nyeri el megbízatását,

de talán nem ördögtől való, hogy a harmadik isteni személy közbenjárását az épp regnáló pápák ezzel az eszközzel segítsék.

(A szinodalitásról októberben tartott püspöki szinóduson – Csiszár Klára teológus mellett a Megújul.hu „nagyköveteként” is – részt vevő Német László kinevezése utáni első interjúja ezen a linken olvasható.)

A kollégium új tagjai között találjuk a 99 éves olasz Angelo Acerbit, aki 1990 és 1997 között nuncius volt hazánkban, valamint Timothy Radcliffe-et, a szinódus lelkiségét meghatározó angol domonkos szerzetest. A többiek Perut, Argentínát, Ecuadort, Chilét, Japánt, a Fülöp-szigeteket, Brazíliát, Olaszországot, Algériát, Iránt, Elefántcsontpartot, Kanadát és Ukrajnát képviselik, jelezve Ferenc pápa elkötelezettségét az Európán kívüli világ iránt.

Német László 1987 és 1990 között a Fülöp-szigeteken szolgált egyetemi lelkészként, 1994 és 2000 között dogmatikát tanított Ausztriában, majd négy évig a Szentszék képviselője volt Bécsben. Utána a verbiták magyarországi tartományfőnökeként, majd 2006-tól két évig püspökkari titkárként tevékenykedett. 2008-tól a szerbiai Nagybecskerek püspöke, 2016-tól a Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspökkari Konferencia elnöke. 2021 óta az Európai Püspökkari Konferenciák Tanácsának alelnöke, 2022 óta pedig Belgrád metropolita érseke. Magyarul, szerbül, angolul, németül, lengyelül, olaszul és horvátul beszél – zárul az új bíboros hivatalos életrajza.

Utóbbi tényről magunk is meggyőződhettünk, amikor a konzisztórium előtt a Vatikán Szent Péter téri sajtótermében az őt megrohanó újságírók gyűrűjében odafurakodtunk hozzá.

A meghirdetett program szerint egymás után adta az interjúkat, könnyedén váltogatva a nyelveket.

Amikor mi is szót kaptunk, arról érdeklődtünk, minek tulajdonítja kinevezését, vajon Ferenc pápa tisztában van-e magyar gyökereivel, és szerinte a szinódus milyen feladatokat ró a magyar egyházra. Válaszai az alábbi videóban meghallgathatók:

 

„Jézus útján járni mindenekelőtt azt jelenti, hogy visszatérünk őhozzá, és őt helyezzük mindennek a középpontjába. Mind a lelki életben, mind a lelkipásztorkodásban az a veszély fenyeget bennünket, hogy a »körítésre« összpontosítunk, és megfeledkezünk a lényegről. (…) Erre emlékeztet a bíborost jelentő »kardinális« szóban található »cardine« szó is, amely azt a sarokvasat, zsanért jelöli, amelyre az ajtószárnyat ráhelyezik: ez egy biztos támaszték, szilárd támaszpont” – e szavakkal iktatta be szombaton a Szent Péter-bazilikában a bíborosokat a pápa. Beszéde után egyesével magához szólította őket, fejükre helyezte a tisztséget jelképező vörös birétumot, és ujjukra húzta az ugyanezt megtestesítő gyűrűt.

Akivel csak Rómában találkoztunk, arról beszélgettünk, minek is köszönhető Német László kinevezése. Kiváló kapcsolatteremtő, nyitott, barátságos személyiség, aki sok nyelven – köztük a közvetlen, emberséges szóra szomjazó hívőkén – beszél, és elkötelezett a pápa szívügye, a szinodalitás iránt – sorjáztak a vélemények. Az új bíboros régi barátjaként Vízi Elemér mindehhez hozzátette: „Ferenc pápa különös figyelmet fordít a perifériákra, illetve a kis országokra, különösen azokra, ahol a katolikus egyház kisebbségben létezik. Szerbiában pedig az ortodox többség mellett kell szolgálatot teljesítenie, és ez sajátos, a párbeszédben, hídépítésben szerzett tapasztalattal gazdagítja Belgrád érsekét.”

Vízi Elemér megosztotta velünk a most kinevezett Frank Leo torontói bíborossal kapcsolatos élményét is. A beiktatásra menet együtt haladtak át a biztonsági ellenőrzésen, és kiderült, hogy a kanadai főpap tud néhány mondatot a nyelvünkön. Annak idején ugyanis járt misézni az ottawai magyar közösségbe, mert a tengerentúli városba szakadt honfitársainknak nem volt magyar papjuk, és ez idő alatt nagyon megszerette őket. Sőt, mint most kijelentette, tiszteletbeli magyar állampolgárnak tartja magát – így őt is a hazánk iránt elkötelezett bíborosok között tarthatjuk számon.

A beiktatás másnapján Ferenc pápa szentmisét mutatott be az új bíborosokkal. Mivel gépünk délután indult vissza Budapestre, és előtte még egy találkozóra voltunk hivatalosak, az áldoztatás közben el kell jönnünk. Miután felszálltunk az úticélunkhoz vezető buszra, a jármű fedélzetén elhelyezett képernyőn jóleső érzéssel pillantottuk meg a még zajló mise képeit.

A reptéren összefutottunk Erdő Péterrel; mint kiderült, jegyünk ugyanarra a gépre szólt. És mivel úgy tartják, a Jóisten különösen ügyel Krisztus földi helytartójának legközvetlenebb segítőtársai, a bíborosok testi épségére, övünket azzal a megnyugtató tudattal kapcsoltuk be, hogy ennél nagyobb biztonságban talán még soha nem emelkedtünk a levegőbe.

Szőnyi Szilárd

Így támogathatja a Szemléleket

A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.

Támogatom