“Úgyis felnőnek valahogy…” – Megúszható-e a gyereknevelés?

Miért küzdenek több mentális problémával a mai gyerekek? Mit tehetnek a szülők? Többek között ezekre a kérdésekre keres választ két pszichológus legújabb könyve.

Dr. Daniel Amen és Dr. Charles Fay új könyve a Mentálisan erős gyerekek címet kapta – találó és sokatmondó, ugyanis a kötet a mai gyerekek mentális problémáinak kezelésére kínál forradalmi megközelítést. A szerzők célja nem más, mint hogy olyan gyakorlati eszközöket adjanak a szülők kezébe, amelyekkel mentálisan erős, ellenálló gyerekeket nevelhetnek a modern világban. Mondhatnánk, hogy semmi szükség erre, a gyerekek úgyis felnőnek valahogy. Mondhatnánk, mégsem mondjuk, mert a mai világ egyre elképzelhetetlenebb kihívásokat állít a gyerekek elé. Egyre több gyerek érintett mentális betegségben – részben a technológia túlzott használata, részben a gyorsan változó társadalmi normák következtében. A problémák megoldásért kiáltanak – ezért is jó, hogy itt van ez a könyv, amely a családok segítségére siet. Nézzük, mit mond!

Miért is küzdenek több mentális problémával a mai gyerekek?

A Mentálisan erős gyerekek című kötet kimondja, hogy a mai gyerekek életében a képernyők, a közösségi média és az állandó online jelenlét túlzott szerepet kapott, ami leginkább azért baj, mert szorongásos és viselkedésbeli problémákat vált ki. A kötet közérthetően beszél arról, hogyan okoz függőséget a médiafogyasztás, illetve a social media miként kényszeríti a gyerekeket állandó önkifejezésre és összehasonlításra, ami aláássa az önértékelésüket.

Mint a szerzők is írják, a multimédia túlzott jelenléte háttérbe szorítja a közvetlen emberi kapcsolatokat, így a gyerekek szociális készségei rohamosan romlanak, miközben szép lassan elveszítik az elégedettség érzését. A média ugyanis csupa elérhetetlen dolgot közvetít (drága holmik, sok-sok utazás stb.), és az alig tízéves gyerekek idővel képtelenek lesznek különbséget tenni a médiatartalmak és a valóság között. Ennek következménye, hogy például

folyton elégedetlenek azzal, amijük van,

de az alacsony önértékelés, a felelősségteljes döntéshozatali készségek hiánya, a függőségre való hajlam, illetve a szorongás és a depresszió megjelenése is megfigyelhető. A könyv hangsúlyozza azt is, hogy a mentálisan gyengébb gyerekek felnőttként is több mentális nehézségekkel szembesülnek majd. Amen és Fay szerint az új generációk egyszerűen nem képesek megküzdeni a kihívásokkal. Jó kérdés, hogy mégis mit lehetne tenni ez ellen? A szerzőpáros szerint már gyerekkorban szükség lenne a reziliencia, a felelősségtudat és az egészséges énkép fejlesztésére.

A szorongás oldható, de tudatosságra van szükség (Fotó: Getty Images)

Mit tehet a szülő?

Amen és Fay könyve gyakorlati útmutatást ad a gyerekek mentális erejének fejlesztéséhez: a hatékony és szeretetteljes fegyelmezést ajánlják, amely erősíti a gyerekek önkontrollját, és érzelmi stabilitást is biztosít számukra. A szerzők javaslata szerint sokat tehetünk a napi mentális higiénia bevezetésével – ide tartozik az érzelmek kezelése és a tudatos gondolkodás fejlesztése.

De fontos szerepet kapnak az egyértelműen meghatározott célok is, amelyek arra motiválják a gyerekeket, hogy kilépjenek a média szorításából. A Mentálisan erős gyerekek című kötet tehát új perspektívát is nyújt a gyereknevelés területén. Az Amen által képviselt agyközpontú megközelítés és Fay gyerekpszichológiai szemlélete egyedülálló módon mutatja be,

hogyan alakíthatunk ki olyan környezetet, amelyben a gyerekek kibontakoztathatják érzelmi és mentális képességeiket.

A könyv legnagyobb értéke éppen ebben rejlik: egyszerűen alkalmazható stratégiákat kínál a mindennapi életben, miközben segít megérteni a modern kori gyereknevelés lényegét. Ez a következő: először a képernyőről kell leválasztani a fiatalokat, hogy egy torz világkép helyett saját, reális világképet alakítsanak ki maguk számára. Nehéznek tűnik? A pszichológus szerzők nem állítják, hogy könnyű dolga van a mai szülőknek, ugyanakkor kimondják, hogy ha ezt a munkát megspóroljuk, akkor hosszú távon garantált, hogy szorongó, önértékelési és mentális zavarokkal küzdő gyerekeink lesznek.