Békemisszió a Tour de France taizéi szakaszán

Élsportolók látogattak el a világ egyik leghíresebb zarándokhelyére. Bár csak rövid időt töltöttek Taizében, a keresztény közösségnek ennyi is elég volt, hogy bebizonyítsa, az összefogás csodákra képes.

A Tour de France, a világ leghíresebb kerékpárversenye nem egyszerűen egy sportesemény, hanem kulturális és közösségi ünnep is. Különlegessége, hogy minden évben új útvonalon halad keresztül Franciaország különböző tájain – a szervezők így akarják felhívni a figyelmet az adott régiók természeti és kulturális értékeire. Történetesen idén Taizé is része volt az útvonalnak, ahol ez alkalommal is több ezer keresztény tartózkodott.

A taizéi közösség munkatársai, Hardi Orsi és férje kapva kapott a lehetőségen, és a település vezetésével együtt grandiózus pikniket szerveztek július 4-re, a verseny idejére, amikor több tucat sportoló haladt át a kis francia falu főútján. Azonban ami ezek után történt, arra maguk sem voltak felkészülve.

Több ezren érkeztek Taizébe az esemény idején (Fotó: Hardi Orsi)

Kellemest a hasznossal

Hardi Orsi és férje 25 éve élnek Taizében, mindhárom lányuk itt született. A házaspár kezdetektől tagja a taizéi közösségnek, miközben évről évre több feladatot kapnak, kezdve az étkezések logisztikai megszervezésétől egészen a menekültek fogadásáig. „A férjemmel együtt minden évben egymillió adag meleg ételt szervezünk az ide látogató zarándokok számára” – mesélte Orsi, én pedig kétkedve szegeztem neki a kérdést: ha ennyi feladatuk van, hogyan volt idejük megszervezni egy egésznapos pikniket a Tour de France alatt? De Orsi csak nevet. „Ez egy jó kérdés, hiszen amikor beindul a nyár Taizében, akkor tényleg non-stop dolgozunk. De a Tour de France híre már tavasszal megérkezett hozzánk, így bőven volt időnk a szervezésre. Itt, Franciaországban óriási eseménynek számít az útvonal kihirdetése, és amikor megtudtuk, hogy idén keresztülhalad Taizén a verseny, azonnal összefogtunk a helyi önkormányzattal, hogy egy nagyszabású eseményt szervezzünk.” A helyi lakosok végül egy többnapos programot terveztek, amelynek csúcspontja a sportolók fogadása volt. Az esemény napján több mint

1500 ember gyűlt össze az út mentén, ott várták a versenyzőket,

miközben piknikeztek, beszélgettek, és megismerték a taizéi közösséget. De a happening nem csupán a szórakozásról szólt, Orsiék egyúttal egy békemissziót is szerveztek. „Tudtuk, hogy sokan jönnek a fogadásra, ezért megragadtuk alkalmat, hogy felhívjuk a figyelmet a világban zajló konfliktusokra, háborúkra és erőszakra. Készítettünk is egy óriási világtérképet, amelyre az emberek üzeneteket írhattak a békéről és a reményről. Így olyanok dolgoztak együtt, akiknek máskor nincs lehetőségük találkozni – helyi mezőgazdászok, keresztények, fiatalok, de a polgármester, a francia püspöki kar elnöke és a Tour de France vezetői is itt voltak” – mondja Orsi, majd azonnal hozzáteszi: ez óriási dolog, hiszen a versenyszabályzat kimondja, hogy a Tour de France független a politikától és a vallástól.

A sportolókat meghatotta a taizéi közösség összefogása (Fotó: Hardi Orsi)

A sportolók is kifejezték hálájukat

A taizéi szurkolók a versenyzők érkezése alatt kétszer egy kilométeres élőláncot alkottak, miközben a szakasz mentén elterülő lucernamezőn a gazdák bevonásával egy performanceot is bemutattak. „Eszünkbe jutott, hogy milyen jó lenne egy kerékpár formát vágni a mezőbe, és legnagyobb meglepetésünkre a helyi gazdák sem ellenezték az ötletet, mi több, kivételesen hagyták magasabbra nőni a termést, és mezőgazdasági gépekkel kerékpár formát rajzoltak a mezőn. A sportolók érkezésekor mindkét kerékben fiatalok álltak, akik körbe-körbe mentek a lucernából formázott kerekekben, valósággal úgy festett, mintha haladna a bicikli. Mondanom sem kell, hogy a televízióba is bekerült ez a mutatvány, akárcsak az egy kilométeres lánc.” A szervezők minden résztvevőt figyelmeztettek, hogy a fogadás alatt fontos a versenyzők biztonsága, ezért fokozottan ügyeltek arra, a sportolók érkezése alatt senki nem menjen az úttestre. Mindenki tudta, hogy a mezőny gyorsan áthalad majd a kis francia falun, éppen ezért nagy meglepetést okozott, amikor

az első beérkező kerékpárosok lelassítottak a helyiek lelkesedése láttán.

Ami ennél is érdekesebb, hogy kiszóltak a szurkolóknak, és különböző nyelveken megköszönték a fogadtatást. Majd mentek tovább, és néhány másodpercen belül már nyomuk sem volt – de a helyiek továbbünnepeltek. Az eseményre több, mint harminc országból érkeztek, köztük olyan fiatalok is, akiknek a hazájában jelenleg is háború zajlik. Ezért Orsi és társai táblákat készítettek, amelyek a különböző, háború sújtotta országokra, régiókra és az őket érintő problémákra hívták fel a figyelmet. Minden egyes tábla mellett fiatalok álltak, akik saját hazájukról meséltek a jelenlévőknek. Az eseményhez közel harminc magyar fiatal csatlakozott, akik személyesen találkoztak menekült testvéreikkel.

A béke közös érdek

A taizéi közösség bebizonyította, hogy képesek hidakat építeni sportolók, keresztények, politikusok, farmerek és fiatalok között, mert ha békéről van szó, akkor még a távolról érkező zarándokok, a szorgos gazdák és még az élsportolók is lelassítanak, hogy jelezzék, erre van szükség felfordult világunkban: békére és összetartásra.