Esti tükör, 2021. május 22.
Járványügyi korlátozással tartják Csíksomlyón a pünkösdszombati zarándoklatot – idén a járványhelyzet javulásának köszönhetően ismét jelen lehetnek a hívők a csíksomlyói hegynyeregben. Autóbuszos zarándoklatra nincs lehetőség, a hívek csak gyalog, kerékpárral, személygépkocsival érkezhettek Csíkszeredába és a város határához. A zarándokok számát 22 ezerben korlátozták, kötelező a maszkviselés is. A kegytemplom közelében levő kórház udvarán ideiglenes oltópontot alakítottak ki, ahol előjegyzés nélkül kaphatnak oltást az érkezők, számukra hétezer Pfizer és háromezer Johnson & Johnson vakcinát biztosítanak – itt kapja meg a védőoltást Böjte Csaba ferences szerzetes is.
Megvan az ötmilliomodik beoltott – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán. A miniszterelnök mindenkinek köszönetet mondott, aki „beletette ebbe a munkáját”, majd közölte: az operatív törzs úgy döntött, hogy a mai naptól nem kell maszkot viselnünk a szabadtéren, az utcán sem, a köztereken sem. Ez azt jelenti, hogy búcsút inthetünk a maszkunknak.
Falus Ferenc szerint sérti az egészséghez való jogainkat, hogy a kormány nem rendelt több Pfizer-vakcinát – Magyarország egyedüli tagállamként nem vesz részt a közös uniós vakcinabeszerzés következő szakaszában, melynek keretében 19 millió dózis Pfizert lehetne vásárolni 2023-ig. Orbán Viktor azzal indokolta a döntést, hogy a jövő év második feléig elegendő oltóanyag áll rendelkezésre Magyarországon. A volt tiszti főorvos azt mondta, hogy a miniszterelnök állásfoglalása minden egyes pontjában téves, és sérti az egészséghez való jogainkat. Falus Ferenc kiemelte: az a szerződés, amit az unió most készül megkötni, már a Pfizer továbbfejlesztett vakcinájára vonatkozik, amely a vírusmutánsok ellen is lényegesen nagyobb védelmet biztosít. Hogy erről lemondunk, azzal azt kockáztatjuk, hogy vagy lemaradunk az eddig leghatékonyabbnak bizonyuló oltóanyagról, vagy lényegesen drágábban tudjuk majd csak megvenni.
Izrael és a Hamász is betartotta eddig a tűzszünetet – a tartós fegyvernyugvásról egyiptomi közvetítéssel tárgyalnak. Bár az izraeli rendőrség pénteken összecsapott palesztin tüntetőkkel Jeruzsálemben, a tűzszünet aznap hajnali életbe lépése óta a Hamász nem lőtt ki rakétákat Izraelre, és az izraeli hadsereg sem mért csapást az enklávéra. Palesztin tisztségviselők szerint a megrongált infrastruktúra újjáépítése több tízmillió dollárba fog kerülni. Antony Blinken amerikai külügyminiszter is a térségbe utazik, hogy segítsen rendezni a helyzetet, és az újjáépítésről egyeztessen a felekkel. Izraelben tizenhárman, míg a kétmillió lakosú Gázai övezetben kétszáznegyvennyolcan vesztették életüket a tizenegy napos konfliktusban.
A 145 szervezet – köztük a Greenpeace – arra kérte az amerikai elnök klímavédelmi nagykövetét, John Kerryt, hogy állítsa le a fosszilis tüzelőanyag-ipar támogatását a Wall Streeten keresztül, és ismerje el a pénzügyi elit szerepét a globális felmelegedésben. Véleményük szerint a Wall Street túl sok pénzzel támogatja a környezetszennyező vállalatokat, viszont ha az Egyesült Államok valóban a klímavédelmi mozgalom élére akar állni, akkor el kell zárnia a pénzcsapokat a szennyezők felé. Az amerikai kormány azt válaszolta, nincs annyi erőforrásuk, hogy egyedül szembe tudjanak szállni a klímaváltozással, ezért szükségük van a vállalatok és a magánszemélyek támogatására is. A szervezetek szerint viszont John Kerrynek kellene sürgetnie a bankokat és a biztosítókat, hogy többé ne pénzeljék a szénbányászatot, vagy a sarkvidéki olaj- és gázlelőhelyek feltárását.