Szeptember 10-én az öngyilkosságban elvesztett embertársainkra emlékezünk, de a nap egyben figyelemfelhívás is az épp krízist átélők számára, hogy van segítség.
A Végeken Egészséglélektani Alapítvány azért küzd a PROSPERH és a MENTUPP projekteken keresztül a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetével és számos nemzetközi szervezettel összefogva, hogy
senki ne érezze úgy, hogy nincs tovább.
A Horizon 2020 által finanszírozott MENTUPP projekt célja a munkahelyi mentális egészség javítása egy olyan többszintű beavatkozás használatával, amely a lelki egészséggel kapcsolatos nehézségeket célozta az öngyilkosságban leginkább érintett ágazatokban (építőipar, egészségügy, információs és kommunikációs technológiai kis- és középvállalkozások).
A Horizon Europe által támogatott PROSPERH projekt a MENTUPP tapasztalataira épít. A projekt célja egy olyan innovatív beavatkozás létrehozása, amely lehetővé teszi ezen szektorok vállalatai számára, hogy tovább javítsák a munkavállalóik lelki és testi egészségi állapotát, a munkahelyi rezilienciát (lelki ellenállóképességet). A beavatkozás több szintre kiterjed: a szervezeti, a társas és az egyéni szempontokat is magába foglalja, és figyelembe veszi a távmunkát és a mobil munkavégzést is. A honosítani kívánt megküzdési modell segít megelőzni a kríziseket, azok súlyosbodását, az önsértéseket és az öngyilkossági cselekményeket.
A program vezetője, prof. Ella Arensman, az ír National Suicide Research Foundation vezető tudósa elmondta: „Arra bátorítom a munkahelyeket, hogy a rendelkezésre álló erőforrások kihasználásával, a kollégák és a felettesek támogatásával, és az öngondoskodás népszerűsítésével helyezzék előtérbe mind a mentális, mind a fizikai egészséget”.
A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója, Dr. Purebl György a következőket tette hozzá: „Mindig több tényező vezet ahhoz, hogy valakiben felmerüljön saját élete elvételének gondolata. Ugyanakkor sok apró lépéssel elérhető az is, hogy ezt a gondolatot félretegye, vagy ez a gondolat fel se merüljön benne. Ebben mindenki tud segíteni – a MENTUPP és PROSHERH programok résztvevői módszereket kapnak arra, hogy mit tegyenek akkor, ha borús, kétségbeesett gondolatok kezdik elönteni őket, és mit tehetnek a saját erejükből akkor, ha másokon tapasztalják ezt.
Sokszor érezzük, hogy mondanunk kellene valamit egy kétségbeesett embernek, de nem tudjuk mit,
ezekben a programokban ezt is megtanulhatjuk.”
Nemzetközi statisztikákat tekintve az öngyilkosság a 20 vezető halálok között van minden korosztályban. Minden 100. ember öngyilkosságban hal meg, és ennek aránya kétszer olyan magas a férfiak körében. Az öngyilkosságok több mint fele 50 éves kor előtt történik – a 15-19 éves korosztálynál ez a második vezető halálok.
Bár Magyarországon az esetek száma csökken, de így is több mint 1600 személy hal meg évente öngyilkosság miatt. A kísérletek száma az Eurostat adatai alapján eléri az évi 30-40 ezret.
Ha úgy érzi, Önnek vagy ismerősének segítségre van szüksége, hívja az ingyenes, 0-24-ben elérhető 116-123-as, vagy 24 éves kor alatt a 116-111-es telefonszámot. További magyar és határon túli segítségkérési lehetőségért látogasson el a www.eaad.hu/help weboldalra!
Így támogathatja a Szemléleket
A Szemlélek nem üzleti vállalkozás, kizárólag adományokból, támogatásokból működünk. Önállóságunk legfőbb záloga olvasóink nagylelkűsége. Kérjük, ha teheti, ön is csatlakozzon támogatói körünkhöz! Egyszeri vagy havi rendszeres adományát ezen a linken fogadjuk.
Támogatom