Címke: zsidóság
A kiengesztelődés reményében – együtt emlékeztek az áldozatok és az elkövetők...
Ez volt az a nap, amikor katolikusok, evangélikusok és reformátusok a zsinagógában találkoztak. Az egységet szimbolizáló eseményre holokauszttúlélők és -elkövetők leszármazottai is eljöttek, a kiengesztelődés reményében.
Hidas Judit: A múltbéli sérelmek feldolgozása mellett a jelenre is koncentráljunk
Hogyan változtatták meg a traumák a zsidóságot? Beszélhetünk még hagyományos értelemben vett zsidóságról? Mit tehetnek a zsidók a transzgenerációs terhekkel? A Sólet az élethez podcast műsorvezetője válaszol a kérdésekre.
Vacsora a zsinagógában – széderesten jártunk
Minden bizonnyal az év eddigi legizgalmasabb estéjén vehetett részt a Szemlélek szerzője, amikor Darvas István főrabbi zsinagógájában széderestet ült a helyi zsidó közösséggel.
A pészah gazdagsága – interjú Darvas István főrabbival
A zsidóság gazdag ünnepei közül kiemelkedik a pészáh, amikor a hívek szimbolikusan újra és újra kivonulnak Egyiptomból – mai értelemben kivonulnak onnan, ahol már nincs maradásuk.
„A héber mozgatta az életemet”
Lukács Ottilia szívéhez mindig is közel állt a héber nyelv: gyermekkori kíváncsisága a doktori iskoláig vezette, ahol egyszerre több holt nyelvet tanult, hogy jobban megértse a Szentírást.
Goldmann Tamás: Jó lenne, ha a zsidóságot nem csupán a holokauszttal...
Január 27-e a holokauszt nemzetközi emléknapja. Ennek kapcsán Goldmann Tamással, a Pécsi Zsidó Hitközség elnökével arról beszélgettünk, hogyan lehet jól emlékezni, és miért nem jó, ahogyan eddig csináltuk.
Mit üzennek nekünk a zsidó ünnepek?
A hanuka a zsidó vallás karácsonya? Mi és miért történik ilyenkor? Ezekre a kérdésekre is választ kértünk Dr. Balázs Gábortól, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem (OR-ZSE) egyetemi docensétől, általános rektorhelyettesétől.
Nemzetközi elismerésben részesült a vallásközi párbeszéd hazai úttörője
Várszegi Asztrik püspöknek a Világvallások Fóruma ítélte oda a Kurt Schubert-emlékdíjat.
Újbeszél – a minta mindig ugyanaz
Nem hittük, hogy ismét fontosabb lehet a származás, mint a hozzáértés, ahogy azt sem, hogy a béke és szabadság jelszavával hergelnek egymás ellen embercsoportokat.
Miért olyan csábító a zsidómentesített evangélium?
Johannes Hartl szerint nagyon nehezen tudjuk elfogadni Isten szuverén választását, ezért olyan érzékeny kérdés Izrael és a zsidóság léte.